WordPress Spam Yorumlardan Kurtulmak

0

WordPress spam yorumlardan kurtulmak için başvurmadığımız yöntem yoktur herhalde. Bir çok kullanıcının dert yandığı ve çözümlerde boğulduğu fakat bir türlü istenilen sonuca ulaşamadığını biliyoruz. Eklenti veya eklentisiz spam yorumlardan kurtulmak mümkün.

Spam yorum alıyorsanız şunlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

1.Warez(Telif yasaları çiğnenerek ticareti yapılan telif hakkı saklı materyaller) tema ve eklenti kullanımından sakınmak.
2.Güvenlik açıklarınızı kontrol etmek.
3.Sitenizin güvenliğini arttırmak.
4.Kullanmadığınız gereksiz aktif eklentileri devre dışı bırakmak.
5.Veri tabanın da ek dosya olmadığından emin olmak.

Bunları yaptım ve hala spam yorum alıyorum diyorsanız. Söylediklerime kulak verin.

A. Farklı bir yorum sistemi kullanmak

WordPress veya farklı bir platform kullanıyorsanız farklı bir yorum sistemini sitenize entegre etmek mümkün. Farklı bir yorum sisteminde spam alma olasılığınız çok düşüktür. Bu yüzden yüzlerce kullanıcı tarafından kullanılmış ücretsiz ve kaliteli yazılımlara yönelmenizi tavsiye ederim.

 1. Disqus

  Wordperss sistemi üzerinde 200.000 kuruluma sahip olan yorum eklentisidir. WordPress, blogger, html, php vs  web sitelerinizde kullanabileceğiniz ücretsiz bir eklentidir. Gerek kod gerekse wordpress gibi sistemlerde eklenti olarak kurulumu mevcuttur.
 2. Facebook Comments

  Facebook üyeliği olmayan bir kimsenin yorum yapamayacağı eklentidir. Kodlar yardımı ile entegre edebilirsiniz yada facebook yorum eklentisini wordpress eklenti kurulum bölümünden yükleyebilir ve kullanabilirsiniz.
 3. Subscribe To Comments Reloaded

  Email ile yorum aboneliği desteği sunmaktadır. Spam yorum engelleme ve raporlama özelliğide mevcuttur.
 4. Jetpack

  Wordress üzerinde bir çok kullanıcının tercih ettiği eklentilerin başında gelmektedir. Sadece yorum sisteminin yanı sıra birçok özelliği ile kullanıcıya wordpress kullanmakta kolaylık sağlamaktadır. Sadece wordpressin yanı sıra facebook, twitter gibi sosyal medya hesaplarından yorum yapabilme özelliği sunmaktadır.Bu eklentiler  haricinde diğer eklentileri pek önermiyorum fakat kullanmak size kalmış. Tüm bunların yanı sıra piyasada ücretli eklentiler mevcut,

B.Spam yorumları engelleyen eklentiler

WordPresse ait olan yorum sistemini kullanmak istiyorum diyorsanız spam yorumlardan eklentiler yardımı ile kurtalabilirsiniz. Birçok eklenti mevcut her birinin görevi farklı elbet. İhtiyaçlarınız doğrultusunda aşağıdaki eklentileri kullanabilirsiniz.

 1. Akismet

  Bir çok kullanıcı wordpressi ilk kurduğunda önerilen eklentilerdendir. Gelen yorumları istenmeyen klasöründe tutarak gelen yorumların direk onaylanmasını engeller. Spam yorumları aynı şekilde size sunar ve kaldırmak istediğiniz yorumları seçerek silebilirsiniz.Eklentiyi kurduktan sonra eklentiyi aktifleştirmek için siteye üye olup ürün anahtarı almanız gerekmektedir. Ücretsiz kullanabileceğiniz eklentiye aylık 5 veya 9 dolar vererek paket yükseltmesi yapabilirsiniz. Eklentiyi indirmek için tıklayın.
 2. Anti-Spam Bee

  Anti-Spam Bee hem kişisel hem de ticari kullanım için tamamen ücretsiz bir WordPress eklentisidir. Akismet’in aksine, Anti-Spam Bee eklentisi kullanıcı kaydı gerektirmez.Ayrıca, birkaç gün içinde önceden saklanan spamlerin WordPress veritabanını temizler ve dolayısıyla yavaşlamasını önler. Eklenti aynı zamanda spam istatistiklerini görüntüler ve günlük spam engelleme istatistiklerinin yöneticilerini e-postayla gönderir. Eklentiyi indirmek için tıklayın.
 3. Spam protection FireWall, AntiSpam by CleanTalk

  CleanTalk, spam yorumları, spam bot kayıtlarını ve trackback’leri engelleyen WordPress için premium bulut tabanlı bir antispam eklentisidir.

  Eklenti, Akismet’e çok benzer bir şekilde çalışır ve spam yorumlardan kurtulmak için birden fazla doğrulama denetimi yaptıkları CleanTalk bulut sunucularına yükler. Sonuçlara bağlı olarak, yorumlar daha sonra spam sırasına taşınır veya onaylanır ve yayınlanır.

  14 günlük ücretsiz deneme sürümü sunuyor ve bunun ardından ticari bir lisansın tek bir web sitesi için yılda 8 $ maliyeti var. Eklentiyi indirmek için tıklayın.

   

 4. Wp SpamFree

  Eğer spam yorumların onaylanmasını istemiyorsanız ve direk silinmesini istiyorsanız eklenti tam size göre. Arkaplanda çalışarak gelen spam yorumları engeller. Wordress eklentiler kısmında güncellenmediği için bulunmuyor.  Eklentiyi indirmek için tıklayın.Sadece indirğiniz dosyayı wordpress eklenti yükle kısmından seçip yükledikten sonra aktif etmeniz gerekecek. Ardından hiçbir ayar yapmadan kullanabilirsiniz.

Bu kadar eklenti arasından umarım aradığınız özelliklerdeki eklentiyi bulmuşsunuzdur. Yorum sistemi veya eklentiler kurarak spam yorumlardan kurtulmanın yollarını gösterdim. Sizde yorumlarda deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

 • Samil Oztoprak

  Kullanilmayan eklentileri kaldirmanin spam yorum icin ne gibi faydasi var ki. Aradaki baglantiyi cozemedim. Kullanilmayan eklentiyi kaldirmak siteyi hafifletir ama spam yorumlardan kurtaracagini pek sanmiyorum.

  • Değerli yorumunuz için teşekkürler. Bakılınca gerçekten arada pek bir bağlantı olmadığı görülüyor. Genelde sık sık spam yorum alanlar ücretli bir eklenti ve temayı ücretsiz indiren kişiler. O yüzden İndirdiği warez tema veya eklenti siteye olumsuz etki ediyor. Eklenti veya temadaki birkaç kod ile beraber siteye spam yorumlar gelebiliyor.

 • Burak Yatar

  Sonunda dpam yorumlardan bizi kurtaracak harika bilgiler edindim çok teşekkürler

 • kurtuluakburu

  Akismet bu sorunu büyük oranda çözüyor. Hatta blogumdaki en büyük yardımcım diyebilirim.

 • Geleceğin Meslekleri

  Aslında ben farklı ip’lerden gelen spam yorumları düzenleyip yayınlıyorum. Faydası oluyor 🙂

 • sami

  disqus kullanmaya başladıktan sonra, tamamen kurtuldum spam yorumlardan, hem face twiitter google plus yorumuna da izin vermesi süper bir şey

 • Murat Taşkıran

  bende akismet mi ne var ama sorun var gibi görünüyor yazıyor onu nasıl düzelticem anlayamadım

  • Nasıl bir sorun detaylandırırsanız. Yardımcı olabilirim.

 • Kazım S.

  Akismet kullanıyorum çokta memnunum.

 • Kemal

  Ben bu sorunu Anti Spam ile çözdüm şimdiye kadar 5 bin adet spam yorumdan kurtulmuşum :))

 • oktay Çetintaş

  teşekkür ederim admin güzel paylaşım olmuş bende admin panelime giriyorum vede biton bot girip yorum yazıyordu sayende bu sorunu çözdüm teşekkürler

  • Rica ederim. Sorunu halletmenize sevindim.

 • Taner

  WordPress spam atılan backlink mesajları için önerdiğiniz Aksimet azda olsa kaçırıyor ama bence en iyisi yinede Aksimet.

 • ahmet

  Faydalı bilgiler teşekkur ederız.

 • Yavuz

  akismet eklentisi sayesinde 2 günde 1500 tane spam yorumdan kurtuldum. paylaşımınız için teşekkür ederim

 • Mustafa t.

  Önceki sitemde spam yorumlardan kurtulamadım çareyi siteyi kapatmakta buldum

  • G.olsun umarım bundan sonrası için çare olur.